NEWS

July 27, 2023

Wakacje na sportowo!
Nasi Klubowicze: Zawodnicy i Rodzice Golden Boats Academy aktywnie korzystają z przerwy treningowej przed Mistrzostwami Europy. Zwiedzamy góry, jeziora, fiordy, jaskinie, ferraty, kaniony,nurkujemy, żeglulemy, biegamy, wspinamy się, ale jesteśmy też obecni na "dodatkowych" ponadprogramowych akcjach 29er!

W Gdańsku trwa szkolenie z trenerem i zawodnikiem Dominikiem Buksakiem, gdzie możemy uczyć się tricków regatowych od jednego z najlepszych 49erowców świata, a w Weymouth nasz eksportowy zawodnik Leon Sapijaszko reprezentuje nasz kraj na wspólnym wyjeździe 29er z Ewą Lewandowską - na Mistrzostwach Świata klasy 29er. W rozgrywanych na rozgrzewkę Mistrzostwach Anglii - nasz reprezentant zajął 8 miejsce, a 1 miejsce w kategorii załóg mieszanych.
Mistrzostwa Świata zaczynają się pojutrze, a klubowy wyjazd na Mistrzostwa Europy w Sztokholmie już za 2 tygodnie!

July 10, 2023

Wieści z życia klubowego:

Mateusz skończył 17 lat, Jagoda odebrała doskonałe wyniki matur, a wszyscy ukończyliśmy właśnie 9 dniowy panel szkoleniowo-startowy na zatoce Gdańskiej.

Na piewszy ogień - regaty Eurocup Gdynia, czyli swoista prezentacja możliwości naszego akwenu przed nadchodzącymi w 2024 roku Mistrzostwami Europy klasy 29er, właśnie na tym akwenie. Neptun nie zawiódł. Regaty były bardzo wymagające dla startujących około 35 jachtów z kilku krajów, również tak odległych jak Hong Kong czy RPA. Wiatr szkwalił i kręcił z kierunków od charakterystycznego orłowskiego brzegu, wiejąc to raz po raz z lewej strony od klifu lub z prawej strony od chmurek. Tylko najwybitniej przygotowani technicznie gracze byli w stanie żeglować i sprawnie czytać wodę unikając wywrotek, katapult i wpadek do wody. Resztę błędy techniczne spychały na dalsze miejsca. W naszej polskiej flocie znalazły się bardzo mocne załogi i za to serdeczne gratulacje dla Augusta i Krzyska, Igora i Fabiana oraz Tosi i Agaty - za przytrzymanie medali polskiego Eurocupu w Polsce! Wśród naszych klubowych żeglarzy najsprawniej radzili sobie Gustaw Kwiek/ Leon Sapijaszko przez całe regaty ocierając się o podium, jednak łaska Neptuna ostatniego dnia zmalała i nasza silnowiatrowa załoga ukończyła regaty na 11 miejscu, po oddaniu słabszych "skoków" w słabszym wietrze.

Następne regaty to badziej kameralny, a jednak organizowany na najwyższym światowym poziomie Nord Cup Gdańsk. W ciągu 3 dni wypełnionych słoneczną, bryzową pogodą udało się rozegrać 11 wyścigów w wietrze od 5-6 do 12-14 węzłów. Organizatorzy zadbali o to, by oprócz nagród dla zwycięzców, odbyło się także losowanie nagród rzeczowych, w tym bardzo cennego zegarka Garmin.
Naszym załogom udało się wygrać piękne statuetki za miejsca medalowe, a zegarek powędrował do innego szczęściarza, ale pomył z losowaniem nagród zawsze pozytywnie wpływa na ... See more

June 29, 2023

Czerwiec w GBA – podsumowanie miesiąca:

Mamy w języku polskim powiedzenia o marcu, że jak w garncu, o kwietniu i może o jakichś jeszcze miesiącach, ale nie przypominam sobie nic o czerwcu. Nadeszło wreszcie lato, wakacje, szkoła skończona. Szwedzi świętują Midsommar chodząc we wiankach z kwiatów, Hiszpanie San Juan paląc ogniska na plażach morza śródziemnego, a woda w Bałtyku ma już prawie 20 stopni. Podsumowując – czerwiec to perfekcyjny miesiąc do żeglowania 🙂
Podobno polska nazwa miesiąca pochodzi od czerwonego owada, z którego wyrabiano czerwony barwnik do tkanin. Bardzo blisko było, by nasz zawodnik Leon Sapijaszko biało czerwone barwy prezentował dumnie na podium jednych z największych i najpopularniejszych regat świata, Kieler Woche, ale o tym za chwilę.
Golden Boats Academy miało w czerwcu w kalendarzu dwa ważne starty. Puchar Prezydenta miasta Gdynia oraz Kieler Woche, czyli Kiloński Tydzień Żeglarski.
W Gdyni zaskoczyło nas wiele. Pół żartem pół serio, ale legendarny szlaban i kierowanie ruchem w porcie nareszcie działało należycie. Zaskoczyła nas też niestety kontuzja Gustawa Kwieka ale i sprawne połączenie sił z z drugą kontuzjowaną załogą – Ewy Lewandowskiej i Julii Żmudzińskiej, w wyniku których stworzyliśmy sprawny i dobrze rokujący tandem EWA-LEON.
Po kilku treningach Ewa z Leonem złapali wspólny vibe i byli w stanie spokojnie walczyć o podium w Pucharze Prezydenta, ostatecznie zdobywając 2 miejsce w generalce. Do złota zabrakło 2 punktów. W tych samych regatach 3 miejsce w kategorii U17 zajęła nasza młoda męska załoga Bartosz Peczka / Jan Chylarecki, a Kaja Śledzińska i Marianna Gębicka zajęły 4 miejsce w kategorii dziewcząt. Trochę poniżej oczekiwań, ale sport jest bezlitosny. Były przegrane protesty ale też wyrównana walka. Rywale wyrwali medale ostatnim wyścigiem, dosłownie ostatnią zmianą z lewej strony. Nie jest łatwo z lokalesami na ... See more

May 22, 2023

W dniach 19-21.05.2023 odbyły się regaty o Puchar Polski Związek Żeglarski.

W regatach tych, w klasie 29er, startowało 20 załóg, panował raczej słaby wiatr - przez wszystkie 3 dni wyścigów.
Dwie załogi Golden Boats Academy zajęły miejsca w czołówce.
Załoga Bartosz Peczka/Jan Chylarecki zajęła1 miejsce w kategorii U17M oraz 2 miejsce w kategorii U19M.

W kategorii kobiet nasze reprezentantki Kaja Śledzińska/Marianna Gębicka stanęły na 3 miejscu podium.

Naszym pozostałym załogom brakowało trochę wiatru by dożeglować do strefy medalowej i zajmowali dalsze lokaty, ale to dopiero piersze krajowe regaty w sezonie 2023 🙂 Czas na analizę, wnioski i poprawę w kolejnych startach!

8 godzin po powrocie z regat sterniczka Jagoda Glinecka wybierała się już na ustną maturę z języka polskiego. Wynik: zdane 🙂

Pełne wyniki regat tutaj:
https://events.pya.org.pl/puchar-polskiego-zwiazku-zeglarskiego-cz-i,e88
gratulujemy wszystkim medalistom i maturzystom i do zobaczenia na następnych regatach!

Polski Związek Żeglarski
Int 29er Class

May 18, 2023

Gotowi!

W Jacht Klub Krynica Morska przygotowujemy się do startu w pierwszych eliminacjach do Mistrzostw Europy - regatach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego.

Od jutra na trasie "charlie" ścigamy się mocą 6 załóg.
Naszą wyścigową paczkę tworzą doświadczeni rajderzy wymieszani z pierwszosezonowcami, którzy mocno przepracowali zimę w hiszpańskiej bazie treningowej Gandia:

Kaja Śledzińska / Marianna Gębicka
Gustaw Kwiek / Leon Sapijaszko
Jan Muszyński / Mikołaj Piekałkiewicz
Wiktor Wróbel / Mateusz Kluczka
Jagoda Glinecka / Emilia Kulisiewicz
Bartosz Peczka / Jan Chylarecki

Warto wspomnieć, że w tych samych regatach, na tym samym akwenie "Charlie" wystąpią również Rodzice Kai: Joanna i Piotr Śledzińscy - w klasie Nautica450, a także siostra Marianny - Hania - w klasie 420.
Ponadto w klasie Nautica450 startują też reprezentanci Sailing Legia - słynna załoga Maksymowiczów, a także klan Turczynowiczów. Będzie to więc prawdziwy rodzinny festiwal żeglarski.

Regaty potrwają do niedzieli. Zapraszamy już teraz do obejrzenia naszych fotek, a od jutra do śledzenia eventu na stronie eventu: https://events.pya.org.pl/puchar-polskiego-zwiazku-zeglarskiego-cz-i,e88

Tradycyjnie prosimy o trzymanie kciuków 🙂
Pozdrawiamy!
W imieniu ekipy trener Marcin Józefowski

Polski Związek Żeglarski
Int 29er Class

May 13, 2023

Nasz zawodnik, jeden z najmłodszych Mistrzow Świata w żeglarstwie, Bartosz Peczka w Gazecie Pomorskiej! Aktualnie autografów udziela w Krynicy Morskiej poza godzinami treningow 😉

May 7, 2023

Kolorowe żagle nowoczesnych i szybkich 29erów pojawiły się już, jak co roku, na zalewie Wiślanym. To tu, już niedługo, rozegrają się wyścigi Pucharu PZŻ, pierwszej krajowej eliminacji - między innymi - do Mistrzostw Europy w Sztokholmie.

Łapcie nowy filmik z treningów Akademii w Polsce, w Jacht Klub Krynica Morska

Zimno, mocno i szybko!
Pozdrawiamy

#GoldenBoatsAcademy
Polski Związek Żeglarski
Int 29er Class

April 24, 2023

We may consider now the sailing season on fresh waters to be open. April greeted us here in Poland with sunshine and a gusty shifty wind.
Check out the short video summary from last weekend. #GoldenBoatsAcademy Sailing Legia

April 2, 2023

Sailing towards summer!!!

Int 29er Class
Polski Związek Żeglarski

« 2 of 2 »